Kupranugario vilna

Camel

Išgirdę žodį „vilna“ dauguma pagalvojame apie avis bei vilnonius gaminius: megztinius, pirštines, kojines ar antklodes. Vilnonė patalynė yra vertinama, tačiau vilną gali suteikti ne tik avys, bet ir kupranugariai. Dėl savo retumo bei unikalių savybių šių gyvūnų vilna branginama visame pasaulyje.
Kas yra kupranugario vilna?

Vilna yra gaunama iš dvikuprių kupranugarių. Šie dvimetriniai, pusę tonos sveriantys gyvūnai šaltuoju metu periodu apauga juos šildančiais gaurais. Tamsiai bronziniai ar rausvi, šilumą suteikiantys plaukai gali siekti net iki 40 cm ilgio ir susideda iš dviejų sluoksnių: poplaukio bei šiurkščiojo pluošto. Šiurkštusis pluoštas yra mažiau vertinga, toliau nuo kupranugario kūno esanti plauko dalis, kuri siekia iki 27 cm ilgio bei yra 20 – 120 mikronų storio. ( 1 mm = 1000 mikronų). Poplaukis yra arčiau kūno esantis trumpesnis 4-13 cm ilgio, bei kelis kartus plonesnis – vos 5-40 mikronų storio sluoksnis. Poplaukis yra vertingoji, švelnioji, puikias izoliacines savybes turinti plauko dalis, kuri yra vadinama kupranugario vilna.

Surinkimo būdas

Ankstyvą pavasarį prasideda 6-8 savaites trunkantis kupranugarių šėrimosi periodas. Iki šių dienų jų vilna yra renkama rankomis – piemenys ilgas valandas kruopščiai šukuoja gyvūnus bei nuo renka žemės nukritusius jų plaukus. Per metus vienas kupranugaris suteikia 8-40 kg vilnos. Surinktos plauko dalys atskiriamos, rūšiuojamos, valomos, dažomos bei naudojamos verpalams, trikotažui, kilimams, pledams bei antklodėms gaminti. Pagrindinės vilnos eksportuotojos yra Kinija, Mongolija, Iranas, Rusija, Naujoji Zelandija bei Australija.

Savybės

Kupranugario vilna yra vertinama dėl mažo šių gyvūnų skaičiaus bei unikalių savybių. Gyvūnams tenka tverti -30°C šaltį bei 40°C karštį, tad jų vilna pasižymi puikiomis terminės ypatybėmis. Naudodami vilnones antklodes žiemą miegosite šiltai, o vasarą – vėsiai. Be to, audinys lengvas bei labai pralaidus orui, teigiamai veikia sąnarius ir kraujotaką, yra švelnesnis nei avies vilna bei itin ilgaamžis.

Priežiūra

Kupranugario vilnos antklodes yra paprasta prižiūrėti – tereikia reguliariai išvėdinti bei išpurtyti. Jas galima skalbi rankomis, o prireikus – valyti cheminiu būdu.

Rankomis renkama dvikuprių kupranugarių vilna – retas bei unikalus audinys, vertinamas visame pasaulyje. Patalynė iš kupranugario vilnos žiemą suteikia šilumos, o vasarą – maloniai atgaivina, teigiamai veikia sveikatą bei yra itin ilgaamžė.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>