50 milijonų žmogėdrų Jūsų lovoje

Dulkių erkutė

Savo lovoje niekada nebūnate vieni – kartu ten yra įsikūrę dar 50 milijonų mažų, pilkšvų, aklų, nariuotų, šereliais apaugusių žmogėdrų, mintančių… Jumis!

Tai yra dulkių erkutės, kurios maitinasi Jumis, o tiksliau – negyvomis žmogaus arba naminių gyvūnėlių odos ląstelėmis, nagais bei plaukais. Žmogus per savaitę praranda apie 10 gramų odos, kuri dėl savo maistingų savybių yra pats gardžiausias delikatesas milijonams namuose įsikūrusių kenkėjų. Erkutės įsikuria menkai vėdinamose patalpose, minkštuose balduose bei kilimuose, o mėgstamiausia jų buveinė – lova, kurioje praleidžiame net trečdalį paros.

Lietuvoje yra užfiksuotos 49 –ios namuose besiveisiančių rūšių erkutės, kurių populiariausia lotyniškai vadinama Dermatophagoides pteronyssinus. Suaugusios šios rūšies patelės vienu kartu padeda nuo 40 iki 80 kiaušinėlių, iš kurių išsirita šešiakojės lervutės. Po kelių apie mėnesį trunkančių transformacijų evoliucionuojama iki suaugusios aštuonkojės erkutės, vidutiniškai gyvenančios nuo 1 iki 3 mėnesių. Šie mažieji nariuotakojai mėgsta veistis šiltose bei drėgnose terpėse, tad jų kiekis ženkliai padidėja kaip tik dabar – birželio bei liepos mėnesiais.
Dulkių erkutės – pavojingos. Nors pačios ligų neplatina, tačiau yra alergiją sukeliančių medžiagų šaltinis. Nustatyta, kad 10–15 % žmonių yra alergiški pačioms dulkių erkėms, o net 80 % – jų išmatoms. Erkutės, išsineria iš narelių, tuštinasi, miršta, o jų atliekos pasklinda patalynėje mažomis dalelėmis, kurios lengvai patenka į žmogaus kvėpavimo takus. Tos dalelės sukelia kosulį, akių perštėjimą, apsunkina kvėpavimą. Erkių likučiai gali inicijuoti ūminės astmos simptomus, būti odos bėrimų bei alerginio rinito priežastimi.

Norint išvengti alergijų, būtina pasirūpinti patalynės higiena. Patys paprasčiausi patarimai, kaip tai padaryti – užvalkalus skalbti kartą per vieną ar dvi savaites, o antklodes bei pagalves plauti keletą kartų per metus didesnėje nei 60°C temperatūroje. Jeigu gamintojas skalbti nerekomenduoja – atlikti cheminį valymą. Veistis nariuotakojams neleis kasdienis miegamojo vėdinimas. Norint sumažinti erkių kiekį, vasarą patartina antklodes bei pagalves palaikyti po saule, kadangi ultravioletiniai spinduliai sunaikina šiuos kenkėjus, o žiemą – keletui valandų išnešti į lauką, mat dulkių erkės šalčiui visiškai neatsparios. Visgi, nuo šių kenkėjų šimtu procentų apsisaugoti nepavyks. Po dvejų metų naudojimo, trečdalį Jūsų kasnakt naudojamos pagalvės svorio sudarys erkutės, negyvos odos ląstelės bei dulkės. Tad siekiant palaikyti lovos higieną bei apsisaugoti nuo erkučių ir alergijų, patalynę vertėtų keisti kas 2-5 metus.

Kartu su mumis miegamajame yra įsikūrę milijonai erkučių, mintančių negyvomis odos ląstelėmis. Daugiausiai jos gyvena mūsų lovose, kur veisiasi, dauginasi ir žūva. Mirusios jų dalelės patenka į žmonių kvėpavimo takus ir gali sukelti alergijas, kosulį bei akių perštėjimą. Norint apsisaugoti nuo erkučių, reikia pasirūpinti patalynės higiena bei reguliariai ją keisti ir atnaujinti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>